חללי עבודה משותפים

חללי עבודה משותפים

הנושא החם ביותר בשנים האחרונות בתחום המשרדים להשכרה, הוא חללי עבודה משותפים. בסקירה זו ננסה לעמוד על המאפיינים של התחום, למי הוא מתאים (כמעט לכולם), מה הכיוון אליו הולך שוק חללי העבודה המשותפים, ולבסוף – כיצד אנחנו כמתווכים יכולים לסייע ולתת שירות ללקוחות המחפשים חללי עבודה משותפים.

עד לפני 5 שנים, היו בישראל חברות מעטות ולא משמעותיות מבחינת הנוכחות ונתח השוק המקומיים שלהן, ובראשן חברת ריג’ס (REGUS) הוותיקה, שהיא למעשה חלוצת תחום חללי העבודה המשותפים בעולם. מצב זה השתנה באחת, עם כניסתה של חברת WEWORK לישראל, כאשר בתוך כשנה נפתחו מתחמים גדולים של WEWORK בתל אביב והרצליה. זמן קצר לאחר כניסת WEWORK הוקמה חברת BEALL עם מתחם גדול ביגאל אלון ובחולון, ומאז נפתחו עוד מספר מיקומים של חברות שונות ואיכותיות, כגון MINDSPACE, MERKSPACE, POWERBALL ועוד. מרבית החברות עובדות במודל דומה (תמחור לפי עמדה), כאשר האבחנה היא בטיב הבניינים, המיקומים ורמת השירותים ורמת הגמר והריהוט.

למי מתאימים חללי עבודה משותפים?

חללי עבודה משותפים מתאימים למרבית השוכרים, ובמיוחד לחברות ועסקים שיכולים לשבת באופן מלא או חלקי באופן ספייס. חללי העבודה מתמחרים לפי עמדה, כאשר המחירים נעים סביב ה – 2,000 ₪ לעמדה, תלוי במגדל ובמיקום וכו’. כך לדוגמה, חדר בגודל של 15 מ”ר נספר כ – 4 -5 עמדות, ואז מחירו הוא 10,000 ₪ לחודש. חדר כזה הממוקם בחלל עבודה משותף איכותי, יעניק לשוכרים שלו שירותים ברמה שלא יוכלו לקבל בדר”כ במקום אחר: קפיטריה רחבת ידיים ברמה גבוהה, אספקת קפה ותה, בירה ומשקאות קלים, הרצאות וסדנאות, ולעיתים גם לאונג’ יפה ומרווח. חברה המונה 5 עובדים לא תשכור משרדים עצמאיים עם לאונג’ וקפיטריה גדולים, מספר חדרי ישיבות מאובזרים וכו’, שכן לכך יידרש שטח גדול, ועל כן חללי עבודה משותפים יכולים לספק צרכים אלו.
ניתן למנות את סוגי שוכרי חללי העבודה באופן כללי:

  1. חברות המעוניינות בהסכם קצר כיוון שאין וודאות לצפי הצמיחה ועתיד המיזם.

  2. חברות הצופות צמיחה מהירה וצריכות שטח מדויק לצרכיהן בכל עת, עם אפשרות לשכור שטח נוסף מידי. חברות אלו אינן מעוניינות לשכור שטח גדול יותר ולהותירו ריק כיוון שלמהלך כזה ישנה עלות ישירה ועקיפה (תשלום שכירות, ניהול וארנונה על שטח נוסף + עלויות איתור שוכר והתאמה עבורו) וכמו כן מעבר למקום אחר גורר אף הוא עלויות.

  3. חברות שהן נציגות של חברות מחו”ל, המעוניינות להקים שלוחה זמנית או קבועה בישראל, ומגששות את השוק.

  4. עסקים וחברות “רגילות”, שמוכנות להתפשר על גודל השטח הפרטי שלהן, לטובת שטח פרטי קטן יותר עם שטחים ציבוריים איכותיים משמעותית, יותר חיי קהילה עסקיים, וישיבה בדר”כ במגדל או בנכס ברמה גבוהה יותר ממשרד מסורתי

אחד היתרונות בישיבה בחלל משותף, היא שאין צורך להתעסק בכל מה שקשור לנדל”ן של העסק, והתשלום כבר כולל את הניהול והארנונה. זאת בנוסף על יתרון הגמישות והיתרונות הנוספים שהוזכרו לעיל.

לאן הולך שוק חללי העבודה?

בשנה האחרונה ניתן לראות התפתחות מעניינת בשוק זה, כאשר WEWORK ויתר החברות מציעות משרדים “רגילים”, כלומר – ניתן לשכור דרכן משרד שאינו חלק מחלל משותף והוא סגור ותחום לאותה חברה בלבד, בהסכם ארוך יותר מהמקובל בהסכמים בחלל משותף “קלאסי”. כאן למעשה נכנסות חברות החללים המשותפים לסגמנט זהה לזה של משכירי המשרדים הוותיקים, עם יתרון של ריהוט וגמישות מעט גדולה יותר.

החללים המשותפים כאן כדי להישאר. ייתכן שבשנים הקרובות נחזה בחברה זו או אחרת המצמצמת שטחים או סוגרת את שעריה, אך הצפי הוא שבשנים הקרובות נתח השוק של חברות אלו ילך ויגדל. בחודשים האחרונים הושכרו שטחי משרדים בהיקף של למעלה מ – 10,000 מ”ר שהושכרו בפרויקט אחד לחברת חללים משותפים, ונראה שגם תופעה זו הולכת וצוברת תאוצה. ישנן חברות דוגמת WEWORK ששוכרות מספר קומות ברצף, בעוד REGUS שוכרת בדר”כ קומה אחת במגדל, אך הפיזור שלה מגוון יותר.

במגדלים רבים רואים בעלי הנכס בחברות חללי העבודה המשותפים כחלק חשוב בתמהיל השוכרים של המגדל ועושות מאמצים להכניס חברה כזו למגדלים, כיוון שהן מאפשרות לשוכרים האחרים לגייס עובדים נוספים לטווח קצר או ארוך, מבלי להיכנס להסכם שכירות במקום נוסף (שלא באותו פרויקט) ומבלי לעבור בשלמות למשרדים אחרים.

החסרונות בחללים משותפים

לחברות ועסקים “מסורתיים” קשה בדר”כ לשקול מעבר לחלל משותף, ומעבר שכזה דורש מבעלי ועובדי החברה לשנות דפוסי חשיבה: לשבת באופן ספייס במקום בחדרים (חדר ממוצע של עובד נספר כמספר עמדות ומתומחר יקר משמעותית), לוותר מעט על הפרטיות, לאפשר לעובדים מפגשים עם עובדי חברות אחרות במסדרונות החלל המשותף ובחללים הציבוריים שלו, ובעיקר להתרגל לשטח פרטי מצומצם יותר. אין בדר”כ מקום להשוואה לפי מ”ר, היות והעלות למ”ר של חלל משותף גבוה משמעותית אם לוקחים בחשבון רק את השטח “הפרטי”. יחד עם זאת, אם לוקחים בחשבון את השטחים הציבוריים של המשרד, אין ספק שחלל משותף מהווה עסקה מעניינת ואטרקטיבית.

חברתנו מתמחה בעסקאות חללים  משותפים, ואנו מכירים את כל החלופות מבחינת גדלי החדרים, טיב ואיכות השטחים הציבוריים בכל חלל, העיצוב ורמת הגמר, המיקומים והפרויקטים בהם ממוקם החלל המשותף, גודל עמדה ממוצעת בכל חלל משותף, וכמובן את מחירי העסקאות.

באילו אזורים וערים ניתן למצוא חללים משותפים להשכרה?

תל אביב ורמת גן – מובילות את תחום החללים המשותפים להשכרה, וניתן למצוא בהן את כל החברות הגדולות בתחום, החל מ WEWORK ועד REGUS, BEALL, MINDSPACE, RENT24, MIXER ועוד.

בהרצליה פיתוח – WEWORK, MIXER, MINDSPACE,REGUS ועוד.

BEALL שוכרים שטחים נרחבים בחולון ומהווים למעשה אופציה יחידה באזור זה.

בפתח תקווה -ניתן למצוא את REGUS ובעתיד הקרוב גם את WEWORK.

בנתניה  – POWERBALL, DOGETHER, REGUS.

ברחובות ונס ציונה – POWERBALL, REGUS, BEALL.

ערים נוספות בהן ניתן למצוא חללים משותפים להשכרה הן: בבאר שבע, ירושלים ומודיעין.

היתרון שלנו כמתווכים הוא שאנו יודעים להציע את כל החללים המשותפים ומכירים היטב את נציגיהם, רמות המחירים הנהוגות בהם, סוגי הנכסים והאופי של כל מתחם ומתחם, וכן לעיתים להציע חלופות נוספות עם מאפיינים דומים  – משרדים מרוהטים או מרוהטים חלקית ברמת גמר גבוהה עם אפשרות להסכם קצר יחסית ואפשרות צמיחה מהירה בפרויקט.

*גילוי נאות: חברתנו עובדת עם כל חברות החללים המשותפים.

השכרת משרדים בעזרת חברת מעוף

חברתנו בעלת ניסיון של למעלה מ-20 שנה בייעוץ, תיווך ושיווק נדל”ן עסקי ומניב. אם אתם מחפשים חלל משותף או הסכם גמיש במשרד איכותי, הצוות המנוסה שלנו יוכל לעזור לכם לאתר את המשרד המתאים ביותר לצרכים ולמטרות שלכם.
מוזמנים ליצור איתנו קשר בשביל להתניע את התהליך בטלפון – 03-6912691

יצירת

קשר